Pomôžme ľuďom

Aneta Jančovičová / Alexandra Turianová, Greenpeaces
Pomôžme ľuďom
  Už ste sa niekedy zamýšlali nad niektorými opustenými budovami? Ja niekoľkokrát. Myslíte si,že sa ešte dokážeme postarať o to, aby sme si naše ovzdušie chránili? Asi už len táto myšlienka je také menšie sci-fi. Neviem či si ľudia uvedomujú, že ničíme našu planétku, ktorú by sme si mali oveľa viac chrániť! Či sa budú prizerať alebo niečo spravia pre našu Zem, na ktorej žijeme.
  A keď sme pri znečistení, tak čo poviete na naše opustené budovy, zámky, hrady. Tieto budovy voláme aj brownfieldy. Chátrajú a pri tom nemusia! My si ich nevážime...
  Čo myslíte prečo sa s našich chátrajúcich budov stali brownfieldy? Ja si myslím, že na niektoré sa úplne zabudlo, na niektoré sa nedali peniaze aby sa mohli obnoviť. A pár budov s poľnohospodárstva, ktoré sa zavreli, kvôli tomu, že sa neuživili, pretože je veľa výrobcov a veľa dodávateľov najmä zo zahraničia, ktorý ponúkajú lacnejšie výrobky ako si naši výrobcovia môžu dovoliť.
  Určite, jeden človek s tým nič neurobí, ale chceme to nechať tak? Mnohé hrady a zámky by sa dali zrekonštruovať! A keď už sme pri tom znečisťovaní a opustených chátrajúcich budovách, čo keby nám s nimi pomohli práve bytosti z vesmíru, ktoré ešte nikto nevidel, ale niektorí sú toho názoru, že sú tu?! Predstavte si, že v jeden deň, keď to nikto nebude čakať vo večerných hodinách by začali na Zem pristávať vesmírne lode - veľké svetelné taniere o ktorých sa už toho veľa povedalo, z ktorých by začali vyskakovať malí mužičkovia jeden po druhom. Boli by malí, skoro ako my, ale nie úplne. Vyzerali by ako my po tom čo nás niekto nakreslí ako karikatúru. Veľká hlava a u niektorých zuby alebo oči rôznych farieb. Nie ako u nás, ale naozaj všetky farby od čiernej po červenú až bielu. Plať by mali oranžovú. Asi by neboli zrovna na pohľad veľmi pekní, ale kde by nemali krásu tam by to dohnali svojím rozumom. Nemali by mená, len značky s číslami. Zo začiatku by sme sa asi viacerí obávali, keby medzi nás zavítali, veď kto nie?
 Čo myslíte prečo by prišli? Asi nie kvôli nám ... ale kvôli našej Zemi, že sa už nemohli dívať ako to tu chátra, hnije, nevyužíva sa. 
  Rozhodli by sa : “Pomôžme ľudom s brownfieldami, nenechajme to len tak chátrať ako oni!
Ukážeme im ako sa dajú veľmi dobre využiť. Opustené zámky, ktoré sa rozpadajú zrekonštrujme, budú sa mať na čo dívať! To bude nádhera.” Rozhodol najstarší, vodca tejto skupinky.
  Ďalší na to: “Pozrite sa na ten opustený brownfiled, voľakedy to bolo poľnohospodárstvo. Pôda nie je kontaminovaná. Zasadíme nejaké plodiny, kúpime zvieratá. Dáme ľudom prácu, ktorú tak potrebujú! Pomôžeme si ako vieme. Hádam si uvedomia, že domáce výrobky sú zdravé. A nemusia byť také drahé, stačí keď ich budú kupovať všetci a potom bude môcť cena klesnúť a hospodárstvo sa uživí a uživí aj ľudí čo tu budú pracovať.”
  “Šestka to je ale nápad, kto by bol do teba povedal, že máš toľko cítenia s ľuďmi. Veľmi dobre.” Pochválil ho vodca.          
  Ako povedali tak aj urobili. Hospodárstvo sa po ich velením rozrástlo, zasadili žito a rôzne plodiny. Pre niektoré vyrobili skleníky a fóliovníky. Budovu opravili. Judnu časť nechali ako maštaľ pre zvieratá ako kravy a kozy. Druhú časť pre ľudí, ktorí tu budu pracovať. Dali doviezť rôzne stroje, ktoré sú nielen prospešné pre ľudí. Pravdaže títo mužíčkovia vymysleli stroje len na elektriku. Nie na látky, ktoré tak ničia našu prírodu a ovzdušie. Doniesli ľuďom niečo čo tu nebolo. Traktor a kombajn na elektriku aj pre ľudí, ktorí si to dovoliľ nemohli. Pretože ľudia už tiež vymysleli autá na elktriku ale boli také drahé, že si ich jednoducho nemohli dovoliť. Ako náhle bola budova opravená a sídlili v nej ľudia, pohli sa ďalej...
  Objavili mnohé krásne avšak schátrané zámky a hrady. Niektoré sa dali opraviť, navrhli z nich hoteli, múzea, reštaurácie. A pár zámkov prenechali historikom, ktorí si chceli vyskúšať ako sa voľakedy žilo. A ďalej tam skúmali históriu zámku a ich obyvateľov.
  Cestovali už pár rokov po tejto krajine, keď tu zbadali asi najväčšiu opustenú budovu akú doposiaľ na Zemi uvideli. Preto sa rozhodli, že opravia túto obrovskú opustenú budovu. Začali strechou, zateplili ju. Dlho premýšľali na čo ju použijú. Zrazu ich to napadlo ... Bude to budova, kde sa budú organizovať tábory pre deti a mládež, ktorých rodičia si to nemôžu dovoliť. Bude to medzinárodný tábor pre deti u ktorých nebude rozhodovať farba pleti, náboženstvo, či sú siroty alebo sa rozhodli opustiť domov a šli na ulicu. Bude to pre nich neopakovateľný zážitok. Budú mať možnosť rozhodnúť sa čím chcú byť v živote, tým starším sirotám sa vybaví robota alebo ďalšia škola. A tým čo si nemôžu dovoliť študovať bude udelené štipendium na základe ich známok zo základných a stredných škôl. Prírode v okolí trošku dopomôžeme tiež, predsa len to tu vyzerá strašne. Táto budova bola bývala vojenská základňa. Okopali pôdu, vytrhali burinu, zasadili nové kvietky, stromčeky, kríky. Za rok sa otvoril medzinárodný a najúspešnejší tábor aký kedy ľudstvo zažilo. Tábor bol plný smiechu, zábavy. Celé okolie brownfieldu ožilo prírodnou krásou.V letných mesiacoch sa tu konali rôzne hry a veľa aktivít pre deti a mládež.Vymýšľali sme rôzne súťaže, v ktorých mohli získať ceny a taktiež sa dalo aj skvelo vyblázniť. Pre tých najmenších boli preliezky, nafukovacie hrady a mnoho ďalších detských činnosti. Zase pre tých starších sa usporiadavali diskotéky po večeroch, preteky na motokárach. Na každý deň bol už dopredu vymyslený program.  V zime si mohli prísť zajazdiť na koníkoch alebo poníkoch. Konali sa súťaže ako napríklad kto postaví najkrajšieho snehuliaka. Po vyhodnotení všetkých podávali nejakú maličkosť na pamiatku. Konali sa tu aj rôzne víkendové akcie. Každí bol spokojní, stvorenia z vesmíru odišli na svoju planétu. Boli šťastní, že ľuďom pomohli a ukázali ako sa majú starať o ich Zem. Ľudia sa ich už  viac nebáli, ba čo viac oni sa na nich tešili a dúfali, že ich navštívia opäť. Veď im pomohli tak ako nikto iný a ukázali im správnu cestu.
  Toto je síce len moja predstava, ale niečo na tom bude ... Čo poviete? Budeme sa len prizerať a necháme chátrať naše budovy, ktoré by mohli byť veľmi prospešné? Alebo využijeme opustené budovy v okolí a prestaneme všetko zbytočne ničiť?
-->