22. apríl – oslava Dňa Zeme

22. apríl je  venovaný Dňu Zeme, avšak už druhý rok (od roku 2021) sú oslavy našej planéty poznamenané pandémiou koronavírusu. Konzumný spôsob nášho života sa spomalil a tak si naša planéta na čas oddýchla od negatívnych stôp civilizácie ako sú devastácia životného prostredia, zmena klímy, zhoršenie ovzdušia, vytrácanie biodiverzity ... Svet sa už ale spolu s nami začína pomaličky vracať do normálneho života, nedovoľme však, aby všetko ostalo po starom...

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) na oslavu Dňa Zeme pripravila zaujímavé aktivity, do ktorých sa môžete zapojiť aj vy:

  • Jarné upratovanie s Maxom - po zimnom období nastal čas nadviazať na minuloročnú aktivitu (2020) zberu voľne pohodeného odpadu, ku ktorej vyzývajú pracovníci environmentálnej výchovy a vzdelávania SAŽP. Našim spoločným darom pre Zem bude čistejšia príroda, pre zapojených dobrý pocit a pre náhodne vyžrebovaných zaujímavé ceny. Neváhajte a pridajte sa!

  • EkoKvíz - v termíne od 22.4. 2021 do 21. 5. 2021 bude prebiehať prvý celoslovenský ekologický online kvíz, ktorý je určený nielen pre žiakov, študentov ale aj pre širokú verejnosť. Kvíz pripravilo občianske združenie Edukácia@Internet (E@I) v spolupráci s jeho odborným garantom - SAŽP. Chcete získať nové vedomosti a poznatky z mnohých environmentálnych tém a otázok? Chcete vedieť viac o nástrahách klimatickej krízy? Viete, ako je možné zmierňovať negatívne dopady na životné prostredie? Zapojte sa do nášho kvízu a súťažte o zaujímavé ceny!

  • Vyčistime si Lúky II. – chcete priložiť aj vy ruky ku skrášľovaniu svojho okolia? Pridajte sa k čisteniu lúk v Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky dňa 23. apríla 2021. Organizátormi podujatia sú Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Dropie a obce Zemianska Olča, Bodzianske Lúky, Brestovec a Lipové. Zaregistrujte sa už dnes na našej FB stránke!


Pripravujete aj vy v roku 2021 podujatia venované Dňu Zeme? Prihláste svoju aktivitu na oficiálnu stránku environmentálneho svetového združenia Earth Day.

Na uvedenej stránke nájdete okrem zoznamu podujatí, ktoré sa konajú pri príležitosti Dňa Zeme:

Zaujali vás aktivity, ktoré pripravila SAŽP na oslavu Dňa Zeme alebo aj ďalšie medzinárodné námety? Pridajme sa všetci a prispejme svojou troškou k ochrane našej planéty. Nie sú podstatné davy ľudí, kamier, či verejných ocenení. Podstatné je pochopiť, že nemôžeme Zem neustále zraňovať, ukrajovať z nej a brať si. Zem si zaslúži, aby sme s ňou cítili a chránili ju . A to nielen pre seba, ale aj pre život našich ďalších generácií. Stačí len tak málo - začať od seba.

Ty musíš byť zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ (Mahátma Gándhí)