Nie každý kopec je kopec

Kto by nepoznal umelý kopec v blízkosti závodu SNP v Žiari nad Hronom? Mnohí sa možno v duchu pýtajú, čo sa nachádza na vrchole tohto kopca a ako to tam vyzerá.
 
Pozrieť si  ho na vlastné oči mali možnosť  víťazi  Envirózy z hráčskej skupiny Snežienky zo Základnej školy s materskou školu na Komenského ulici 15 v Poprade. Tento tím sa v súťaži umiestnil  na druhom mieste. Cieľom celodennej exkurzie (22.9.2014) bolo práve  zrekultivované odkalisko, ktoré vzniklo ako dôsledok výroby oxidu hlinitého z bauxitu.

Členov skupiny Snežienky po vyšplhaní sa na  42 metrov vysoké odkalisko prekvapil silný vietor. To ich však neodradilo a užívali si krásny výhľad do širokého okolia. Zamestnankyňa Závodu SNP  zaujímavo rozprávala o priebehu rekultivácie odkaliska a použitých materiáloch, ktoré si žiaci mohli aj detailnejšie pozrieť.

Po obede a krátkej prehliadke Banskej Bystrice nasledoval presun do slávnej baníckej obce, do Španej Doliny. V spoločnosti sprievodkyne si všetci  vychutnali slnečnú prechádzku po baníckych chodníčkoch a haldách. Baníctvom a históriou dýcha Špania Dolina na každom kroku. Žiakov zaujal najmä malý tajch, zvyšok baníckeho vodovodu či rozprávanie o permoníkoch.  

Za nami je ďalšia vydarená  exkurzia!