Mapa
Mapa je priemet plošného a priestorového (3D) zobrazenia krajiny do obrazového (2D) zobrazenia. Každá mapa obsahuje vysvetlivky – legendu, mierku, smerovú ružicu (zvyčajne k severu) a určité dohodnuté znaky a znázornenia. V legende je vysvetlené, čo jednotlivé mapové značky znamenajú. Existujú rôzne druhy a typy máp, pre orientáciu v teréne postačí klasická turistická mapa (v mierke 1:50 000 alebo 1:25 000). Satelitné alebo ortofoto mapy zobrazujú reálnu fotografiu krajiny zo satelitu. Medzi najznámejšie patrí aplikácia GoogleTM Earth©.
Mierka mapy znamená, o koľko je skutočná vzdialenosť zmenšená do formátu mapy. Napr. mierka 1:25 000 znamená, že 1 centimeter na mape sa rovná 250 metrom (4 centimetre sa rovnajú 1 kilometru). Zakreslená krajina je na mape zmenšená 25-tisíc krát. Po stranách mapy sa nachádzajú hodnoty geografickej súradnicovej siete (systém WGS 84) zemepisnej dĺžky a šírky v tvare: hodina (°) minúta (") a sekunda ('). V turistických mapách sú zakreslené dopravné komunikácie (diaľnice, cesty, železnice, chodníky), obce (budovy, hrady, ruiny, kostoly, komíny), rieky (potoky, mokrade, pramene, vodné nádrže), lúky, lesy, polia ale aj hranice chránených území, turistické chodníky a iné podrobnosti.
Pozor! Terén, v ktorom sa pohybujeme, väčšinou nie je rovný a krajina je zvlnená (doliny, kopce, skalné steny a pod.). Túto charakteristiku v mape znázorňujú vrstevnice – krivky spájajúce body s rovnakou nadmorskou výškou. Čím sú hustejšie, tým je terén strmší, čím sú redšie tým je naopak rovnejší. Môžeme s ich pomocou vypočítať aj približnú nadmorskú výšku miesta, na ktorom sa práve nachádzame. Počas pohybu v teréne je tiež dobré poznať orientáciu voči svetovým stranám a smer trasy. Správne nasmerovanie mapy umožní vrecková buzola alebo kompas. Náročnosti terénu je potrebné prispôsobiť turistické vybavenie a naplánovať dostatočný čas.
GPS (Global Positioning System)
Globálny systém určovania polohy pracuje na princípe satelitov na obežnej dráhe Zeme, 20 km nad zemským povrchom (28 satelitov spravuje armáda Spojených štátov amerických). Prístroj s GPS sa musí spojiť minimálne s tromi alebo štyrmi satelitmi. Ich vzájomnou komunikáciou dokáže systém zistiť tvoju polohu a nadmorskú výšku.
Do prístroja GPS alebo iného zariadenia so zabudovaným systémom GPS sa zadávajú súradnice. Sú to dve hodnoty, ktoré predstavujú číselný kód geografickej polohy: 1. zemepisná šírka (N) a 2. zemepisná dĺžka (E). Po zadaní súradníc stačí zapnúť „smerovanie do zvoleného cieľa“ alebo „navigáciu“. Aplikácia následne ukazuje smer cesty, počíta približný čas a vzdialenosť do cieľa.
Pozor! GPS aplikácia určená pre navigáciu v teréne (nie cestná navigácia) pracuje so vzdušnou vzdialenosťou, preto vypočítaný čas a vzdialenosť nezodpovedajú reálnym hodnotám priamo v teréne. Dôležité je tiež vedieť, že presnosť lokalizácie sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 15 metrov. Niekedy systém nepracuje presne (napr. v hustom lesnom prostredí, v úzkych a hlbokých dolinách, pod skalnými prevismi a pod.) Preto je dôležité, aby bol prístroj nasmerovaný na oblohu (nezáleží na tom, či je jasno, zamračené, hmla alebo prší).
Každý prístroj alebo aplikácia má svoje nastavenia, ktoré sú individuálne a treba ich poznať a nastaviť pre konkrétny typ prístroja. Najlepšie je sa oboznámiť s nimi ešte pred samotným začiatkom hry.